Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS/UNDER 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 57.66 |
2. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 1:01.45 |
3. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 1:02.43 |
4. | Jonathan FAIRLIE | (89) | Cumbernauld | 1:04.92 |
5. | Alasdair REID | (89) | Co Glasgow | 1:06.18 |
6. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 1:06.36 |
7. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 1:06.84 |
8. | Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | 1:07.90 |
9. | Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | 1:08.04 |
10. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 1:08.32 |
11. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:08.45 |
12. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 1:09.49 |
13. | Euan GODON | (89) | Blantyre | 1:09.64 |
14. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 1:09.78 |
15. | Martin TAYLOR | (89) | Cumbernauld | 1:10.36 |
16. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 1:11.02 |
17. | Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | 1:11.21 |
18. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 1:11.74 |
19. | Nicholas GORRIE | (90) | Ren 96 | 1:12.10 |
20. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:12.29 |
21. | Andrew CURRIE | (89) | Blantyre | 1:12.36 |
22. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 1:12.39 |
23. | Mark HOLMES | (89) | Sth Ayrshire | 1:12.45 |
24. | Derek WILSON | (89) | Grangemouth | 1:12.49 |
25. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:12.75 |
26. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 1:13.69 |
27. | Scott BARR | (89) | Eastkilbride | 1:15.21 |
28. | Greig MacKENZIE | (91) | Grangemouth | 1:16.53 |
29. | Kenneth ERRINGTON | (91) | Lanark | 1:17.51 |
30. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 1:18.53 |
31. | Callum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 1:19.09 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart MURRAY | (87) | Hamilton | 58.84 |
2. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 58.89 |
3. | Euan McMILLAN | (87) | Ren 96 | 58.99 |
4. | George BAIRD | (87) | Blantyre | 1:00.20 |
5. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 1:00.47 |
6. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 1:00.58 |
7. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 1:00.91 |
8. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 1:01.07 |
9. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 1:01.09 |
10. | Ian MILLER | (87) | Falkirk | 1:01.24 |
11. | Allister GRAHAM | (88) | Co Glasgow | 1:01.70 |
12. | David WALES | (87) | Cumbernauld | 1:01.76 |
13. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 1:02.01 |
14. | Ross COYNE | (88) | Co Glasgow | 1:02.14 |
15. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 1:02.70 |
16. | Jamie BR KENNY | (87) | Co Glasgow | 1:02.99 |
17. | Alexander GORRIE | (88) | Ren 96 | 1:03.02 |
18. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 1:03.54 |
19. | Kenneth MacLEOD | (87) | Dunoon | 1:03.77 |
20. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 1:03.94 |
21. | Campbell BARRETT | (87) | N Ayrshire | 1:04.89 |
22. | Kris ROMER | (88) | Motherwell W | 1:04.94 |
23. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 1:05.02 |
24. | Keith HENDRY | (87) | Kilmarnock | 1:05.50 |
25. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 1:05.94 |
26. | Brian DALGLEISH | (88) | Kilmarnock | 1:06.09 |
27. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 1:06.27 |
28. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 1:06.91 |
29. | David SMITH | (88) | Blantyre | 1:07.38 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS/UNDER 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 2:14.53 |
2. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 2:18.00 |
3. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:20.38 |
4. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 2:21.90 |
5. | Jonathan FAIRLIE | (89) | Cumbernauld | 2:23.88 |
6. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 2:24.28 |
7. | Christopher WALKER | (89) | Blantyre | 2:26.02 |
8. | Alasdair REID | (89) | Co Glasgow | 2:26.78 |
9. | Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | 2:29.77 |
10. | David SMITH | (90) | Falkirk | 2:30.81 |
11. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 2:31.38 |
12. | Johnstone SHEARER | (92) | Sth Ayrshire | 2:32.37 |
13. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 2:33.83 |
14. | Mark HOLMES | (89) | Sth Ayrshire | 2:34.57 |
15. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 2:44.77 |
16. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 2:45.98 |
17. | Callum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 2:53.15 |
| Darren BLACK | (89) | Ren 96 | DIS ST |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Taylor WAMBERG | (87) | Ren 96 | 2:04.52 |
2. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:04.59 |
3. | Euan McMILLAN | (87) | Ren 96 | 2:08.45 |
4. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 2:08.83 |
5. | George BAIRD | (87) | Blantyre | 2:11.24 |
6. | Jamie BR KENNY | (87) | Co Glasgow | 2:11.40 |
7. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 2:13.26 |
8. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 2:13.37 |
9. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 2:13.73 |
10. | Stuart MURRAY | (87) | Hamilton | 2:14.98 |
11. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 2:16.30 |
12. | Allister GRAHAM | (88) | Co Glasgow | 2:16.99 |
13. | Kris ROMER | (88) | Motherwell W | 2:17.25 |
14. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 2:17.49 |
15. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 2:20.92 |
16. | Gavin CAMPBELL | (87) | Inverclyde | 2:25.76 |
17. | David SMITH | (88) | Blantyre | 2:27.17 |
| David WALES | (87) | Cumbernauld | DIS ST |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS/UNDER 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 4:36.80 |
2. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 5:00.14 |
3. | Jonathan FAIRLIE | (89) | Cumbernauld | 5:04.71 |
4. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 5:14.44 |
5. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 5:14.53 |
6. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 5:15.77 |
7. | Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | 5:26.60 |
8. | Daniel CHURCH | (90) | N Ayrshire | 5:30.60 |
9. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 5:47.54 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 4:23.59 |
2. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 4:23.95 |
3. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 4:25.72 |
4. | Taylor WAMBERG | (87) | Ren 96 | 4:30.13 |
5. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 4:35.88 |
6. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 4:37.94 |
7. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 4:39.32 |
8. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 4:44.79 |
9. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 4:45.24 |
10. | Allister GRAHAM | (88) | Co Glasgow | 4:46.59 |
11. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 4:51.04 |
12. | Stuart McDOUGALL | (87) | Ren 96 | 4:51.63 |
13. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 4:56.67 |
14. | Luke RICHARDSON | (87) | Co Glasgow | 4:56.70 |
15. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 4:57.45 |
16. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 4:59.15 |
17. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 5:02.75 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS/UNDER 1500m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 18:52.13 |
2. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 19:21.82 |
3. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 19:37.29 |
4. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 19:45.65 |
5. | Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | 21:53.22 |
6. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 22:18.77 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 1500m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 16:52.30 |
2. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 16:53.74 |
3. | Jamie BR KENNY | (87) | Co Glasgow | 17:58.94 |
4. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 18:23.94 |
5. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 18:32.59 |
6. | Ian MURRAY | (88) | Lanark | 18:37.20 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12yrs/UNDER 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 1:15.54 |
2. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 1:19.91 |
3. | Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | 1:23.88 |
4. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 1:23.97 |
5. | Martin TAYLOR | (89) | Cumbernauld | 1:27.26 |
6. | Christopher WALKER | (89) | Blantyre | 1:28.22 |
7. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 1:28.30 |
8. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 1:28.63 |
9. | Derek WILSON | (89) | Grangemouth | 1:29.61 |
10. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 1:30.02 |
11. | Mark MacKENZIE | (90) | Renfrew Bath | 1:31.02 |
12. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 1:31.10 |
13. | Callum LEWIS-LAVERTY | (89) | Lanark | 1:31.61 |
14. | Scott BARR | (89) | Eastkilbride | 1:31.74 |
15. | Andrew BERROW | (89) | Dunoon | 1:31.94 |
16. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 1:32.18 |
17. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:32.87 |
18. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 1:33.12 |
19. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:33.36 |
20. | Callum BRADY | (89) | Motherwell W | 1:34.13 |
21. | Craig PATERSON | (90) | N Ayrshire | 1:34.72 |
22. | Billy CAMERON | (89) | Scotia | 1:35.54 |
23. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 1:35.79 |
24. | Daniel CHURCH | (90) | N Ayrshire | 1:35.83 |
25. | Ross McMAHON | (89) | Eastkilbride | 1:36.80 |
26. | Kieran McGUICKEN | (90) | Falkirk | 1:37.40 |
27. | Fraser COULL | (89) | N Ayrshire | 1:38.08 |
28. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 1:38.38 |
29. | Richard MOYES | (90) | Blantyre | 1:38.68 |
30. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:38.83 |
31. | Stuart BELL | (90) | Grangemouth | 1:41.08 |
32. | Allan BLACK | (89) | Kingston | 1:41.77 |
33. | Stuart GILLESPIE | (90) | Grangemouth | 1:47.23 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 1:06.95 |
2. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 1:14.95 |
3. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 1:15.22 |
4. | Stuart McDOUGALL | (87) | Ren 96 | 1:17.59 |
5. | David SMITH | (88) | Blantyre | 1:17.93 |
6. | Kenneth MacLEOD | (87) | Dunoon | 1:17.96 |
7. | Robert O'DONNELL | (87) | West Dunbart | 1:18.64 |
8. | Euan McMILLAN | (87) | Ren 96 | 1:19.00 |
9. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 1:19.70 |
10. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 1:20.01 |
11. | Ian MURRAY | (88) | Lanark | 1:20.52 |
12. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 1:20.80 |
13. | Campbell BARRETT | (87) | N Ayrshire | 1:21.20 |
14. | Alexander GORRIE | (88) | Ren 96 | 1:21.55 |
15. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 1:21.68 |
16. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 1:22.09 |
17. | Mark LAMB | (87) | Scotia | 1:22.54 |
18. | Craig GILLESPIE | (87) | Grangemouth | 1:22.61 |
19. | Scott PARTYKA | (88) | Scotia | 1:23.23 |
20. | Mark CARDNO | (87) | Kilmarnock | 1:23.44 |
21. | Paul CAMPBELL | (87) | Motherwell W | 1:23.94 |
22. | Ian WARD | (87) | Cumbernauld | 1:24.23 |
23. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 1:24.71 |
24. | Peter STIRLING | (89) | Co Glasgow | 1:25.70 |
25. | Liam ELLIOTT | (87) | Motherwell W | 1:26.00 |
26. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 1:26.23 |
27. | Gavin CAMPBELL | (87) | Inverclyde | 1:26.93 |
28. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 1:27.00 |
29. | Graham CASSIDY | (88) | Kirkintilloc | 1:27.72 |
30. | Clement KOMELSI | (89) | Eastkilbride | 1:27.93 |
31. | Grant STEVENSON | (88) | Sth Ayrshire | 1:28.15 |
| Kris ROMER | (88) | Motherwell W | DIS SL 2L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 12yrs/UNDER 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 2:47.02 |
2. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:53.42 |
3. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 2:58.43 |
4. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 3:10.00 |
5. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 3:11.76 |
6. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 3:11.92 |
7. | Martin TAYLOR | (89) | Cumbernauld | 3:16.33 |
8. | Scott BARR | (89) | Eastkilbride | 3:17.11 |
9. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 3:17.65 |
10. | Iain LEITCH | (90) | Cumbernauld | 3:24.03 |
11. | Ross CAMPBELL | (90) | Cumbernauld | 3:24.16 |
12. | Billy CAMERON | (89) | Scotia | 3:27.12 |
| Callum LEWIS-LAVERTY | (89) | Lanark | DNF |
| Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | DIS ST |
| Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | DIS T 1L. |
| Callum BRADY | (89) | Motherwell W | DIS T 2L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 2:27.25 |
2. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 2:41.25 |
3. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 2:43.08 |
4. | Stuart McDOUGALL | (87) | Ren 96 | 2:47.27 |
5. | David SMITH | (88) | Blantyre | 2:48.31 |
6. | Kenneth MacLEOD | (87) | Dunoon | 2:49.33 |
7. | Andrew DONALDSON | (88) | Alloa | 2:51.65 |
8. | Ian MURRAY | (88) | Lanark | 2:54.67 |
9. | Alexander GORRIE | (88) | Ren 96 | 2:55.22 |
10. | Mark LAMB | (87) | Scotia | 2:56.43 |
11. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 3:00.72 |
12. | Lewis MACKLE | (89) | Cumbernauld | 3:02.62 |
13. | Archie MACKAY | (87) | Falkirk | 3:03.41 |
14. | Kris ROMER | (88) | Motherwell W | 3:04.90 |
15. | Ian WARD | (87) | Cumbernauld | 3:05.32 |
16. | Mark CARDNO | (87) | Kilmarnock | 3:05.45 |
| Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | DIS T 3L. |
| Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | DIS T 5L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS/UNDER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 1:08.52 |
2. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 1:12.16 |
3. | Alasdair REID | (89) | Co Glasgow | 1:12.85 |
4. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 1:15.15 |
5. | Christopher WALKER | (89) | Blantyre | 1:17.12 |
6. | Jonathan FAIRLIE | (89) | Cumbernauld | 1:18.85 |
7. | Euan GODON | (89) | Blantyre | 1:19.97 |
8. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 1:21.71 |
9. | Andrew CURRIE | (89) | Blantyre | 1:21.90 |
10. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:22.25 |
11. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 1:22.28 |
12. | Derek WILSON | (89) | Grangemouth | 1:22.48 |
13. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 1:22.71 |
14. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:25.79 |
15. | Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | 1:26.14 |
16. | Mark HOLMES | (89) | Sth Ayrshire | 1:27.05 |
17. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 1:28.89 |
18. | Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | 1:28.90 |
19. | Jamie GIBB | (90) | Kingston | 1:30.49 |
20. | Greig MacKENZIE | (91) | Grangemouth | 1:31.86 |
21. | Jamie ROBERTSON | (90) | Milngavie &b | 1:31.92 |
22. | Callum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 1:31.97 |
23. | Ben GOODALL | (90) | N Ayrshire | 1:32.13 |
24. | Callum BRADY | (89) | Motherwell W | 1:33.98 |
25. | James BAIRD | (89) | Ren 96 | 1:35.94 |
26. | Craig VANCE | (90) | Blantyre | 1:36.14 |
| Iain BRIERS | (89) | Motherwell W | DIS ST |
| Nicholas GORRIE | (90) | Ren 96 | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 1:02.73 |
2. | Euan McMILLAN | (87) | Ren 96 | 1:04.85 |
3. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 1:05.32 |
4. | Stuart MURRAY | (87) | Hamilton | 1:05.40 |
5. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 1:06.58 |
6. | George BAIRD | (87) | Blantyre | 1:06.81 |
7. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 1:09.31 |
8. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 1:09.39 |
9. | Alexander GORRIE | (88) | Ren 96 | 1:09.60 |
10. | Jamie BR KENNY | (87) | Co Glasgow | 1:10.26 |
11. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 1:10.66 |
12. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 1:10.78 |
13. | Mark LAMB | (87) | Scotia | 1:11.44 |
14. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 1:11.92 |
15. | Kenneth MacLEOD | (87) | Dunoon | 1:12.41 |
16. | Ian MILLER | (87) | Falkirk | 1:12.55 |
17. | Campbell BARRETT | (87) | N Ayrshire | 1:13.50 |
18. | Robert O'DONNELL | (87) | West Dunbart | 1:13.74 |
19. | Craig McGLASHAN | (88) | West Dunbart | 1:13.81 |
20. | Archie MACKAY | (87) | Falkirk | 1:14.03 |
21. | Kris ROMER | (88) | Motherwell W | 1:14.89 |
22. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 1:15.88 |
23. | Paul CAMPBELL | (87) | Motherwell W | 1:16.12 |
24. | Scott PARTYKA | (88) | Scotia | 1:16.33 |
25. | David WALES | (87) | Cumbernauld | 1:16.41 |
| Martin KEMP | (88) | Ren 96 | DIS T 3L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS/UNDER 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Alasdair REID | (89) | Co Glasgow | 2:37.14 |
2. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 2:43.35 |
3. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 2:44.98 |
4. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 2:45.48 |
5. | Scott BARR | (89) | Eastkilbride | 3:04.62 |
6. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 3:05.03 |
7. | Andrew CURRIE | (89) | Blantyre | 3:08.20 |
8. | Callum McGHEE | (91) | Cumbernauld | 3:22.05 |
| Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | DIS T 4L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:18.45 |
2. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 2:23.73 |
2. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 2:23.73 |
4. | Euan McMILLAN | (87) | Ren 96 | 2:24.13 |
5. | Jamie BR KENNY | (87) | Co Glasgow | 2:30.29 |
6. | Stuart MURRAY | (87) | Hamilton | 2:31.06 |
7. | Mark LAMB | (87) | Scotia | 2:42.12 |
8. | Andrew ALLISON | (88) | Cumbernauld | 2:43.76 |
9. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 2:45.54 |
10. | Paul CAMPBELL | (87) | Motherwell W | 2:51.62 |
11. | Kris ROMER | (88) | Motherwell W | 2:55.28 |
12. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 2:56.24 |
| George BAIRD | (87) | Blantyre | DIS T 4L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS/UNDER 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 1:04.65 |
2. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 1:11.61 |
3. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 1:13.22 |
4. | Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | 1:14.36 |
5. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 1:16.73 |
6. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 1:17.71 |
7. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 1:19.07 |
8. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 1:19.21 |
9. | Daniel BURNS | (90) | Co Glasgow | 1:19.25 |
9. | David SMITH | (90) | Falkirk | 1:19.25 |
11. | Graeme WALLACE | (89) | N Ayrshire | 1:20.46 |
12. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 1:20.86 |
13. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 1:20.87 |
14. | Andrew KINDNESS | (89) | N Ayrshire | 1:21.20 |
15. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 1:22.57 |
16. | Martin TAYLOR | (89) | Cumbernauld | 1:22.92 |
17. | Billy CAMERON | (89) | Scotia | 1:23.22 |
18. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 1:23.46 |
19. | Jamie McGREGOR | (89) | Grangemouth | 1:23.48 |
20. | Mark HOLMES | (89) | Sth Ayrshire | 1:23.69 |
21. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 1:23.85 |
22. | Ross TAYLOR | (91) | Co Glasgow | 1:23.90 |
23. | Iain BRIERS | (89) | Motherwell W | 1:24.20 |
24. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 1:24.25 |
25. | Andrew CURRIE | (89) | Blantyre | 1:24.39 |
26. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 1:26.89 |
27. | Ewan NICOLL | (90) | Sth Ayrshire | 1:28.58 |
| Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | DIS T 3L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 1:03.57 |
2. | Taylor WAMBERG | (87) | Ren 96 | 1:05.31 |
3. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 1:06.41 |
4. | Euan McMILLAN | (87) | Ren 96 | 1:06.54 |
5. | Alexander GORRIE | (88) | Ren 96 | 1:07.92 |
6. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 1:08.95 |
7. | Kenneth MacLEOD | (87) | Dunoon | 1:09.61 |
8. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 1:10.55 |
9. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 1:12.66 |
10. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 1:12.90 |
11. | David WALES | (87) | Cumbernauld | 1:12.99 |
12. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 1:13.67 |
13. | Grant STEVENSON | (88) | Sth Ayrshire | 1:13.74 |
14. | Dean KERR | (88) | N Ayrshire | 1:13.80 |
15. | Luke RICHARDSON | (87) | Co Glasgow | 1:13.97 |
16. | Allister GRAHAM | (88) | Co Glasgow | 1:14.43 |
17. | Campbell BARRETT | (87) | N Ayrshire | 1:14.50 |
18. | Graeme WILSON | (88) | Motherwell W | 1:15.09 |
19. | Sandy ORR | (88) | Motherwell W | 1:15.16 |
20. | Stuart McDOUGALL | (87) | Ren 96 | 1:15.33 |
21. | Daniel TIERNEY | (88) | Alloa | 1:15.39 |
22. | Gavin CAMPBELL | (87) | Inverclyde | 1:15.48 |
23. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 1:15.66 |
24. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 1:15.74 |
25. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 1:15.91 |
26. | Robert O'DONNELL | (87) | West Dunbart | 1:17.34 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS/UNDER 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 2:18.80 |
2. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 2:37.56 |
3. | Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | 2:39.07 |
4. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 2:39.56 |
5. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 2:41.32 |
6. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 2:44.03 |
7. | Craig WORKMAN | (90) | Co Glasgow | 2:45.20 |
8. | Andrew PARK | (91) | Co Glasgow | 2:45.21 |
9. | David SMITH | (90) | Falkirk | 2:50.78 |
10. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 2:51.43 |
11. | Ewan NICOLL | (90) | Sth Ayrshire | 2:54.05 |
12. | Andrew BOYD | (90) | Milngavie &b | 2:54.39 |
13. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 2:55.28 |
14. | Andrew KINDNESS | (89) | N Ayrshire | 2:55.99 |
15. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 2:56.35 |
16. | Scott WIDDOWSON | (90) | Eastkilbride | 2:57.99 |
17. | Graeme CURRIE | (89) | Cumbernauld | 2:58.10 |
18. | Michael LYNCH | (89) | Co Glasgow | 3:00.43 |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:15.77 |
2. | Euan McMILLAN | (87) | Ren 96 | 2:20.09 |
3. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 2:26.99 |
4. | Alexander GORRIE | (88) | Ren 96 | 2:28.86 |
5. | Kenneth MacLEOD | (87) | Dunoon | 2:30.18 |
6. | Martin KEMP | (88) | Ren 96 | 2:31.68 |
7. | Luke RICHARDSON | (87) | Co Glasgow | 2:32.89 |
8. | Allister GRAHAM | (88) | Co Glasgow | 2:35.49 |
9. | Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | 2:37.08 |
10. | Stuart McDOUGALL | (87) | Ren 96 | 2:37.39 |
11. | Graeme WILSON | (88) | Motherwell W | 2:38.18 |
12. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 2:38.33 |
13. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 2:41.92 |
14. | Brian DALGLEISH | (88) | Kilmarnock | 2:47.12 |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS/UNDER 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 2:31.64 |
2. | Jason JEFFRIES | (89) | Sth Ayrshire | 2:39.45 |
3. | Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | 2:39.67 |
4. | Ross DOUGLAS | (89) | Cumbernauld | 2:42.58 |
5. | Mark POLLAND | (89) | Co Glasgow | 2:45.79 |
6. | Ewan CAMERON | (89) | Sth Ayrshire | 2:45.93 |
7. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 2:46.39 |
8. | Jonathan FAIRLIE | (89) | Cumbernauld | 2:48.35 |
9. | Alasdair REID | (89) | Co Glasgow | 2:48.50 |
10. | Andrew DONALDSON | (91) | N Ayrshire | 2:52.33 |
11. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 2:55.94 |
12. | Fraser SMITH | (90) | Eastkilbride | 2:59.61 |
13. | Niall WOODLEY | (90) | Eastkilbride | 2:59.71 |
14. | Bruce McLINTOCK | (89) | Milngavie &b | 3:00.29 |
15. | Mark HOLMES | (89) | Sth Ayrshire | 3:01.74 |
| Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | DIS T 5L. |
| Gavin WILLIAMS | (89) | Inverclyde | DIS T 5L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Charles MILLS | (87) | Co Glasgow | 2:20.43 |
2. | Euan McMILLAN | (87) | Ren 96 | 2:22.03 |
3. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 2:25.63 |
4. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 2:26.32 |
5. | Kenneth MacLEOD | (87) | Dunoon | 2:29.68 |
6. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 2:29.97 |
7. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 2:30.85 |
8. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 2:32.75 |
9. | Jamie BR KENNY | (87) | Co Glasgow | 2:32.98 |
10. | Stuart HOUSTON | (89) | Ren 96 | 2:34.63 |
11. | Fraser SIMPSON | (88) | Grangemouth | 2:36.91 |
12. | Andrew McKENZIE | (87) | Sth Ayrshire | 2:38.89 |
13. | Mark LAMB | (87) | Scotia | 2:39.61 |
14. | David CHANDLER | (87) | West Dunbart | 2:39.96 |
| Michael JAMIESON | (88) | Co Glasgow | DIS T 5L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 12 YEARS/UNDER 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stuart GREIG | (89) | Alloa | 5:11.98 |
2. | Malcolm GALL | (89) | Alloa | 5:28.29 |
3. | Craig BARBER | (90) | Ren 96 | 5:50.43 |
4. | Ian PORTEOUS | (90) | Ren 96 | 6:02.89 |
5. | Martin DOHERTY | (89) | Co Glasgow | 6:03.24 |
6. | Darren BLACK | (89) | Ren 96 | 6:03.76 |
7. | Jamie McGREGOR | (89) | Grangemouth | 6:49.64 |
| Derek WILSON | (89) | Grangemouth | DIS T 3L. |
| Patrick TEVENAN | (90) | Ren 96 | DIS T 11L. |
Heats (Declared Winners) BOYS 13/14 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Mark BRANCH | (87) | N Ayrshire | 4:53.75 |
2. | David SHEWAN | (89) | N Ayrshire | 5:07.48 |
3. | David McNAMEE | (88) | N Ayrshire | 5:09.73 |
4. | Barry ANDREWS | (87) | Co Glasgow | 5:11.95 |
5. | Jimmy ORR | (87) | Co Glasgow | 5:12.16 |
6. | Jamie FORREST | (87) | Co Glasgow | 5:15.55 |
7. | Graeme GORDON | (87) | Ren 96 | 5:17.91 |
8. | Jamie BR KENNY | (87) | Co Glasgow | 5:18.89 |
9. | Alexander GORRIE | (88) | Ren 96 | 5:24.34 |
10. | Ian MURRAY | (88) | Lanark | 5:32.79 |
11. | Stuart McDOUGALL | (87) | Ren 96 | 5:34.56 |
12. | Jason MacINTOSH | (88) | Co Glasgow | 5:54.98 |
13. | Simson McCREATH | (88) | Sth Ayrshire | 6:00.18 |
14. | Peter STIRLING | (89) | Co Glasgow | 6:05.36 |
15. | William SYMINGTON | (89) | Kirkintilloc | 6:24.54 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS/UNDER 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 1:05.26 |
2. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 1:06.34 |
3. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 1:06.37 |
4. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 1:07.13 |
5. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:07.19 |
6. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:07.75 |
7. | Victoria OLIVER | (89) | Dunoon | 1:07.90 |
8. | Hazel WHITE | (89) | Ren 96 | 1:08.53 |
9. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 1:08.82 |
10. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 1:08.84 |
11. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 1:09.41 |
12. | Rachel MOFFAT | (89) | Helensburgh | 1:09.47 |
13. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 1:09.64 |
14. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 1:09.79 |
15. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 1:09.86 |
16. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 1:09.91 |
17. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 1:10.77 |
18. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 1:10.85 |
19. | Eva LAMONT | (89) | West Dunbart | 1:11.52 |
20. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 1:11.60 |
21. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 1:12.45 |
22. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 1:13.65 |
23. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 1:13.87 |
24. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 1:13.91 |
25. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 1:14.63 |
26. | Vicky OFFICER | (89) | Co Glasgow | 1:14.65 |
27. | Valerie Johnston | (89) | Dunoon | 1:14.81 |
28. | Lauren CLANCY | (90) | Sth Ayrshire | 1:14.95 |
29. | Sophie LINDSAY | (91) | West Dunbart | 1:19.97 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 100m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 1:02.02 |
2. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 1:02.58 |
3. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 1:02.62 |
4. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 1:02.89 |
5. | Lucie BROWNING | (87) | Lanark | 1:03.64 |
6. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 1:04.54 |
7. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 1:04.91 |
8. | Ruth HUMPHREYS | (87) | Co Glasgow | 1:04.92 |
9. | Laura GODON | (87) | Blantyre | 1:04.96 |
10. | Collette GARSIDE | (87) | Eastkilbride | 1:05.14 |
11. | Lorna DRUMMOND | (88) | Helensburgh | 1:05.57 |
12. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 1:06.50 |
13. | Kirsten MURRAY | (88) | Cumbernauld | 1:07.45 |
14. | Geraldine CALLAN | (88) | Falkirk | 1:07.50 |
15. | Alison O'PREY | (88) | Co Glasgow | 1:07.75 |
16. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 1:07.90 |
17. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 1:07.91 |
18. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 1:07.94 |
19. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 1:07.98 |
20. | Laura CUNNINGHAM | (88) | Blantyre | 1:07.99 |
21. | Erin SENIOR | (88) | Co Glasgow | 1:08.37 |
22. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 1:08.48 |
23. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 1:08.94 |
24. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 1:09.01 |
25. | Fiona SNEDDON | (87) | Alloa | 1:09.11 |
26. | Melissa MOYES | (88) | Blantyre | 1:09.22 |
27. | Fiona MADSEN | (87) | N Ayrshire | 1:09.58 |
28. | Laura McEWAN | (88) | Blantyre | 1:09.70 |
29. | Emma STEWART | (87) | West Dunbart | 1:10.23 |
30. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 1:10.45 |
31. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 1:10.62 |
32. | Kirsty GAULT | (87) | Inverclyde | 1:11.02 |
33. | Kirsty NICOL | (88) | Motherwell W | 1:11.09 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS/UNDER 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 2:18.75 |
2. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 2:18.98 |
3. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 2:26.17 |
4. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 2:29.10 |
5. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:29.52 |
6. | Victoria OLIVER | (89) | Dunoon | 2:29.79 |
7. | Hazel WHITE | (89) | Ren 96 | 2:30.23 |
8. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 2:31.13 |
9. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 2:32.64 |
10. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 2:34.88 |
11. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 2:34.99 |
12. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 2:35.22 |
13. | Leanne ROSS | (89) | Co Glasgow | 2:35.54 |
14. | Eva LAMONT | (89) | West Dunbart | 2:37.19 |
15. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 2:38.27 |
16. | Gayle BIGGART | (90) | Ren 96 | 2:44.50 |
17. | Valerie JOHNSTON | (89) | Dunoon | 2:46.77 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 200m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 2:11.23 |
2. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:12.88 |
3. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 2:15.05 |
4. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 2:17.33 |
5. | Lucie BROWNING | (87) | Lanark | 2:19.94 |
6. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 2:20.90 |
7. | Ruth HUMPHREYS | (87) | Co Glasgow | 2:21.07 |
8. | Kirsten MURRAY | (88) | Cumbernauld | 2:22.70 |
9. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 2:23.16 |
10. | Collette GARSIDE | (87) | Eastkilbride | 2:23.65 |
11. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 2:26.21 |
12. | Lorna DRUMMOND | (88) | Helensburgh | 2:27.75 |
13. | Erin SENIOR | (88) | Co Glasgow | 2:28.19 |
14. | Laura CUNNINGHAM | (88) | Blantyre | 2:28.39 |
15. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 2:29.07 |
16. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 2:32.02 |
17. | Fiona MADSEN | (87) | N Ayrshire | 2:32.56 |
18. | Jillian HART | (89) | Blantyre | 2:40.66 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS/UNDER 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 4:49.21 |
2. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 4:50.19 |
3. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 5:02.08 |
4. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 5:06.69 |
5. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 5:08.41 |
6. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 5:08.94 |
7. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 5:18.91 |
8. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 5:19.46 |
9. | Leanne ROSS | (89) | Co Glasgow | 5:21.76 |
10. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 5:22.66 |
11. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 5:22.92 |
12. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 5:25.43 |
13. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 5:25.87 |
14. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 5:30.25 |
15. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 5:32.58 |
16. | Ciara O'DONNELL | (89) | Alloa | 5:34.52 |
17. | Gayle BIGGART | (90) | Ren 96 | 5:37.13 |
18. | Eva LAMONT | (89) | West Dunbart | 5:38.56 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 400m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 4:37.71 |
2. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 4:42.02 |
3. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 4:47.63 |
4. | Ruth HUMPHREYS | (87) | Co Glasgow | 4:48.30 |
5. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 4:50.38 |
6. | Dawn CAMPBELL | (88) | Co Glasgow | 4:51.02 |
7. | Jennifer McKIE | (87) | Co Glasgow | 4:52.17 |
8. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 4:55.14 |
9. | Alison O'PREY | (88) | Co Glasgow | 4:55.16 |
10. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 4:56.14 |
11. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 4:56.15 |
12. | Erin SENIOR | (88) | Co Glasgow | 5:03.08 |
13. | Lucie BROWNING | (87) | Lanark | 5:04.21 |
14. | Jo Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 5:05.76 |
15. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 5:05.80 |
16. | Laura SMITH | (88) | Eastkilbride | 5:10.91 |
17. | Kirsten MURRAY | (88) | Cumbernauld | 5:12.88 |
18. | Fiona MADSEN | (87) | N Ayrshire | 5:19.67 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS/UNDER 800m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 9:48.03 |
2. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 9:49.33 |
3. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 10:42.78 |
4. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 10:55.12 |
5. | Hazel WHITE | (89) | Ren 96 | 10:55.55 |
6. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 10:57.06 |
7. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 10:57.68 |
8. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 10:58.55 |
9. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 11:28.36 |
10. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 11:30.07 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 800m.FREESTYLE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 9:33.68 |
2. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 9:37.43 |
3. | Dawn CAMPBELL | (88) | Co Glasgow | 9:45.08 |
4. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 9:51.46 |
5. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 10:00.52 |
6. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 10:02.59 |
7. | Jennifer McKIE | (87) | Co Glasgow | 10:03.54 |
8. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 10:06.61 |
9. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 10:19.71 |
10. | Laura SMITH | (88) | Eastkilbride | 10:30.26 |
11. | Jo Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 10:30.51 |
12. | Harriet FLOYD | (88) | West Dunbart | 11:18.31 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12yrs/UNDER 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 1:20.96 |
2. | Chloe DEWAR | (89) | Cumbernauld | 1:22.58 |
3. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 1:24.67 |
4. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:24.95 |
5. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 1:25.01 |
6. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 1:25.26 |
7. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 1:25.62 |
8. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 1:25.92 |
9. | Fiona ANDREWS | (89) | Ren 96 | 1:27.63 |
10. | Svenja TIMMINS | (90) | Stirling | 1:29.50 |
11. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 1:29.80 |
12. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 1:30.32 |
13. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 1:30.39 |
14. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 1:30.78 |
15. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 1:31.66 |
16. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 1:32.43 |
17. | Emma McDOUGALL | (90) | Ren 96 | 1:32.84 |
18. | Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | 1:33.36 |
19. | Lauren PATRICK | (90) | Kirkintilloc | 1:33.55 |
20. | Victoria OLIVER | (89) | Dunoon | 1:33.92 |
21. | Rosie OGG | (90) | Stirling | 1:33.96 |
22. | Emma REID | (89) | Milngavie &b | 1:34.08 |
23. | Victoria McFADYEN | (89) | Co Glasgow | 1:34.09 |
24. | Aimee TAYLOR | (89) | N Ayrshire | 1:34.22 |
25. | Rachel CUNNINGHAM | (89) | Kirkintilloc | 1:34.80 |
26. | Hayley LAMB | (89) | Scotia | 1:35.26 |
27. | Rachel MOFFAT | (89) | Helensburgh | 1:35.86 |
28. | Nicola PETERS | (89) | Kingston | 1:36.52 |
29. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 1:36.84 |
30. | Nicole CUNNINGHAM | (90) | Kirkintilloc | 1:37.39 |
31. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 1:37.62 |
32. | Kerri HOLMES | (90) | Co Glasgow | 1:38.32 |
33. | Colleen TAIT | (90) | Kilmarnock | 1:38.58 |
34. | Kate SINCLAIR | (89) | Kingston | 1:38.61 |
35. | Ruth McCOLGAN | (90) | Sth Ayrshire | 1:39.42 |
36. | Louise HOWE | (90) | Kilmarnock | 1:43.31 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 100m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 1:15.03 |
2. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 1:19.37 |
3. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 1:21.40 |
4. | Laura GODON | (87) | Blantyre | 1:22.88 |
5. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 1:23.84 |
6. | Laura BEATON | (87) | Stirling | 1:23.92 |
7. | Fiona SNEDDON | (87) | Alloa | 1:24.19 |
8. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 1:24.41 |
9. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 1:26.03 |
10. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 1:27.55 |
11. | Rosie MacLELLAN | (87) | Islay & Jura | 1:27.77 |
12. | Aurelia KASSATLY | (87) | Co Glasgow | 1:27.88 |
13. | Collette GARSIDE | (87) | Eastkilbride | 1:28.85 |
14. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 1:28.89 |
15. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 1:29.13 |
16. | Kirsty NICOL | (88) | Motherwell W | 1:30.11 |
17. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 1:30.47 |
18. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 1:30.67 |
19. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 1:31.20 |
20. | Yvonne ELLIOT | (87) | Scotia | 1:31.32 |
21. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 1:31.54 |
22. | Mary Ann WARD | (87) | Blantyre | 1:32.11 |
23. | Kimberley ABERCROMBIE | (87) | Cumbernauld | 1:32.60 |
24. | Laura SMITH | (88) | Eastkilbride | 1:33.35 |
25. | Jillian FELL | (87) | Motherwell W | 1:33.44 |
26. | Geraldine CALLAN | (88) | Falkirk | 1:33.46 |
27. | Karen BRODIE | (88) | Milngavie &b | 1:34.23 |
28. | Susan GALBRAITH | (88) | Renfrew Bath | 1:35.94 |
29. | Jemma STONE | (87) | N Ayrshire | 1:36.77 |
| Jacqueline AIRLIE | (87) | Blantyre | DIS T 3L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12yrs/UNDER 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Rebecca HILLIS | (90) | Ren 96 | 2:54.02 |
2. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 2:57.82 |
3. | Chloe DEWAR | (89) | Cumbernauld | 2:58.52 |
4. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 3:00.35 |
5. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 3:06.23 |
6. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 3:07.56 |
7. | Fiona ANDREWS | (89) | Ren 96 | 3:08.19 |
8. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 3:09.17 |
9. | Stephanie BORLAND | (89) | Alloa | 3:13.23 |
10. | Danielle BROWN | (90) | Co Glasgow | 3:14.00 |
11. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 3:17.39 |
12. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 3:17.47 |
13. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 3:17.91 |
14. | Rachel CUNNINGHAM | (89) | Kirkintilloc | 3:23.12 |
15. | Hayley LAMB | (89) | Scotia | 3:23.26 |
16. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 3:26.07 |
| Claire McCRACKEN | (89) | Cumbernauld | DIS T 3L. |
| Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | DIS T 5L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 200m.BREASTSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Stacey MARSHALL | (88) | Cumbernauld | 2:45.70 |
2. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 2:53.64 |
3. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 2:57.11 |
4. | Fiona SNEDDON | (87) | Alloa | 2:59.41 |
5. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 3:01.91 |
6. | Laura BEATON | (87) | Stirling | 3:02.09 |
7. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 3:07.53 |
8. | Emma TURNBULL | (88) | Grangemouth | 3:08.72 |
9. | Aurelia KASSATLY | (87) | Co Glasgow | 3:09.38 |
10. | Alice DINSDALE-YOUNG | (88) | Ren 96 | 3:11.31 |
11. | Yvonne ELLIOT | (87) | Scotia | 3:13.45 |
12. | Kirsty NICOL | (88) | Motherwell W | 3:14.06 |
13. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 3:17.58 |
14. | Karen BRODIE | (88) | Milngavie &b | 3:24.62 |
| Jillian FELL | (87) | Motherwell W | DIS T 7L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS/UNDER 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 1:14.65 |
2. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:17.70 |
3. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 1:18.70 |
4. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 1:19.15 |
5. | Jill BARBER | (89) | Cumbernauld | 1:19.40 |
6. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 1:19.82 |
7. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 1:20.27 |
8. | Gillian BROWN | (89) | Co Glasgow | 1:20.48 |
9. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 1:21.04 |
10. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 1:21.53 |
11. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 1:23.75 |
12. | Leanne ROSS | (89) | Co Glasgow | 1:23.86 |
13. | Gayle BIGGART | (90) | Ren 96 | 1:24.14 |
14. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 1:24.99 |
15. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 1:26.47 |
16. | Vicky OFFICER | (89) | Co Glasgow | 1:27.36 |
17. | Ciara O'DONNELL | (89) | Alloa | 1:27.82 |
18. | Anna Rosa MUSCATELLI | (90) | Milngavie &b | 1:28.37 |
19. | Valerie JOHNSTON | (89) | Dunoon | 1:29.85 |
20. | Victoria OLIVER | (89) | Dunoon | 1:31.00 |
21. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 1:31.57 |
22. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 1:32.24 |
23. | Ashleigh FITZPATRICK | (90) | Kingston | 1:32.46 |
24. | Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | 1:40.06 |
25. | Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | 1:40.65 |
| Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 100m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 1:09.09 |
2. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 1:10.66 |
3. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 1:11.69 |
4. | Laura GODON | (87) | Blantyre | 1:12.48 |
5. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 1:12.52 |
6. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 1:14.73 |
7. | Ashley McDOWALL | (87) | Stirling | 1:15.12 |
8. | Laura McEWAN | (88) | Blantyre | 1:15.42 |
9. | Mary Ann WARD | (87) | Blantyre | 1:15.76 |
10. | Dawn CAMPBELL | (88) | Co Glasgow | 1:15.79 |
11. | Collette GARSIDE | (87) | Eastkilbride | 1:17.57 |
12. | Alison O'PREY | (88) | Co Glasgow | 1:17.58 |
13. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 1:18.04 |
14. | Ruth HUMPHREYS | (87) | Co Glasgow | 1:18.17 |
15. | Emma TURNBULL | (88) | Grangemouth | 1:18.60 |
16. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 1:19.25 |
17. | Laura CUNNINGHAM | (88) | Blantyre | 1:19.75 |
18. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 1:19.95 |
19. | Karina RYAN | (88) | Kilmarnock | 1:21.22 |
19. | Audrey WRIGHT | (87) | Cumbernauld | 1:21.22 |
21. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 1:21.27 |
22. | Jo Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 1:21.41 |
23. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 1:21.52 |
24. | Linsey FORRESTER | (88) | Scotia | 1:23.37 |
25. | Melissa MOYES | (88) | Blantyre | 1:24.45 |
26. | Nicola TURNER | (88) | Co Glasgow | 1:25.11 |
27. | Eilidh McKENDRICK | (88) | Kingston | 1:31.43 |
| Erin SENIOR | (88) | Co Glasgow | DIS T 1L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12 YEARS/UNDER 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 2:40.66 |
2. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:50.02 |
3. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 2:57.71 |
4. | Gillian BROWN | (89) | Co Glasgow | 2:57.73 |
5. | Jill BARBER | (89) | Cumbernauld | 2:59.99 |
6. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 3:01.11 |
7. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 3:02.96 |
8. | Leanne ROSS | (89) | Co Glasgow | 3:03.76 |
9. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 3:05.94 |
10. | Audrey GILMOUR | (91) | N Ayrshire | 3:08.66 |
11. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 3:14.66 |
12. | Sian SLOAN-DENNISON | (91) | Co Glasgow | 3:23.48 |
| Gayle BIGGART | (90) | Ren 96 | DIS SL 2L. |
| Lisa NAIDOO | (91) | Cumbernauld | DIS T 4L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 200m.BUTTERFLY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 2:34.65 |
2. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 2:35.90 |
3. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 2:37.66 |
4. | Dawn CAMPBELL | (88) | Co Glasgow | 2:38.28 |
5. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 2:38.75 |
6. | Ashley McDOWALL | (87) | Stirling | 2:40.12 |
7. | Stephanie CARBERRY | (87) | Blantyre | 2:52.93 |
8. | Jo Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 2:54.46 |
9. | Audrey WRIGHT | (87) | Cumbernauld | 3:03.56 |
10. | Nicola TURNER | (88) | Co Glasgow | 3:05.17 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12yrs/UNDER 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 1:13.00 |
2. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 1:15.27 |
3. | Hayley LAMB | (89) | Scotia | 1:16.46 |
4. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 1:17.07 |
5. | Jill BARBER | (89) | Cumbernauld | 1:17.32 |
6. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 1:17.36 |
7. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 1:18.51 |
8. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 1:19.44 |
9. | Rachel MOFFAT | (89) | Helensburgh | 1:19.49 |
10. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 1:19.97 |
11. | Leanne ROSS | (89) | Co Glasgow | 1:20.26 |
12. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 1:20.40 |
13. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 1:20.70 |
14. | Eva LAMONT | (89) | West Dunbart | 1:21.28 |
15. | Diane DOCHERTY | (90) | Sth Ayrshire | 1:21.51 |
16. | Claire McNAMEE | (89) | N Ayrshire | 1:21.74 |
17. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 1:22.19 |
18. | Hazel WHITE | (89) | Ren 96 | 1:22.40 |
19. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 1:22.83 |
20. | Aimee TAYLOR | (89) | N Ayrshire | 1:23.17 |
21. | Victoria OLIVER | (89) | Dunoon | 1:23.26 |
22. | Rudi RODGERS | (90) | Kirkintilloc | 1:23.95 |
23. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 1:24.07 |
24. | Valerie JOHNSTON | (89) | Dunoon | 1:24.67 |
25. | Kate SINCLAIR | (89) | Kingston | 1:24.97 |
26. | Claire ARNOTT | (89) | Lanark | 1:25.05 |
27. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 1:25.42 |
28. | Marina PHILLIPS | (90) | Cumbernauld | 1:25.98 |
29. | Sophia McKENNA | (89) | Cumbernauld | 1:26.52 |
30. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 1:27.07 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 100m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 1:09.45 |
2. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 1:12.81 |
3. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 1:12.92 |
4. | Laura GODON | (87) | Blantyre | 1:13.15 |
5. | Linsey FORRESTER | (88) | Scotia | 1:14.31 |
6. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 1:14.67 |
7. | Jennifer SCOBBIE | (87) | Stirling | 1:15.85 |
8. | Jessica ALEXANDER | (88) | N Ayrshire | 1:16.15 |
9. | Dawn CAMPBELL | (88) | Co Glasgow | 1:16.36 |
10. | Ashley McDOWALL | (87) | Stirling | 1:16.49 |
11. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 1:16.74 |
12. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 1:16.75 |
13. | Kay ADAMS | (87) | Stranraer | 1:16.88 |
14. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 1:17.18 |
15. | Lorna DRUMMOND | (88) | Helensburgh | 1:17.37 |
16. | Amy KENDALL | (87) | West Dunbart | 1:18.48 |
17. | Jennifer McKIE | (87) | Co Glasgow | 1:19.26 |
18. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 1:19.54 |
19. | Audrey WRIGHT | (87) | Cumbernauld | 1:19.65 |
20. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 1:20.06 |
21. | Rachael BRYDSON | (87) | Ren 96 | 1:20.34 |
22. | Melissa MOYES | (88) | Blantyre | 1:20.56 |
23. | Simone HOY | (88) | Kilmarnock | 1:20.58 |
24. | Kirsty NICOL | (88) | Motherwell W | 1:23.64 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12yrs/UNDER 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:33.90 |
2. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 2:39.96 |
3. | Hayley LAMB | (89) | Scotia | 2:40.53 |
4. | Kirsty McWILLIAM | (90) | Scotia | 2:46.47 |
5. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 2:47.83 |
6. | Eva LAMONT | (89) | West Dunbart | 2:49.11 |
7. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 2:49.74 |
8. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 2:54.57 |
9. | Gayle BIGGART | (90) | Ren 96 | 2:56.31 |
10. | Valerie JOHNSTON | (89) | Dunoon | 2:58.34 |
11. | Fiona O'PREY | (91) | Co Glasgow | 2:59.09 |
12. | Rudi RODGERS | (90) | Kirkintilloc | 3:00.16 |
13. | Jennifer GIRVAN | (89) | Cumbernauld | 3:01.16 |
14. | Rona KEAY | (90) | Co Glasgow | 3:02.26 |
15. | Jane O'TOOLE | (90) | Cumbernauld | 3:02.34 |
16. | Claire ARNOTT | (89) | Lanark | 3:04.10 |
17. | Sophia McKENNA | (89) | Cumbernauld | 3:08.23 |
| Leanne ROSS | (89) | Co Glasgow | DIS T 4L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 200m.BACKSTROKE
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:25.56 |
2. | Anne McGAVIGAN | (87) | Ren 96 | 2:26.13 |
3. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 2:30.63 |
4. | Jenny McMILLAN | (88) | Ren 96 | 2:34.24 |
5. | Dawn CAMPBELL | (88) | Co Glasgow | 2:35.18 |
6. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 2:37.90 |
7. | Kirsty AITKEN | (88) | Ren 96 | 2:39.38 |
8. | Ashley McDOWALL | (87) | Stirling | 2:41.47 |
9. | Heather STRUTHERS | (88) | Kirkintilloc | 2:42.18 |
10. | Linsey FORRESTER | (88) | Scotia | 2:42.97 |
11. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 2:43.04 |
12. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 2:47.86 |
13. | Audrey WRIGHT | (87) | Cumbernauld | 2:50.05 |
| Kirsty GAULT | (87) | Inverclyde | DIS T 2L. |
| Rachael BRYDSON | (87) | Ren 96 | DIS T 6L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12yrs/UNDER 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 2:38.87 |
2. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 2:40.56 |
3. | Karen FORGIE | (89) | Milngavie &b | 2:40.83 |
4. | Catherine WILSON | (89) | Alloa | 2:43.89 |
5. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 2:49.92 |
6. | Catriona McNAB | (89) | Lanark | 2:50.05 |
7. | Daniela MAZZONI | (90) | Ren 96 | 2:50.71 |
8. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 2:51.27 |
9. | Jennifer SHORT | (89) | Milngavie &b | 2:51.50 |
10. | Judi HUMPHREYS | (90) | Co Glasgow | 2:52.69 |
11. | Kirsty RAMSAY | (90) | Grangemouth | 2:53.08 |
12. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 2:56.54 |
13. | Gayle BIGGART | (90) | Ren 96 | 2:57.68 |
14. | Nicola FLYNN | (89) | West Dunbart | 2:57.86 |
15. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 2:58.17 |
16. | Caroline DAVIDSON | (90) | Milngavie &b | 3:01.72 |
17. | Jennifer SKINNIDER | (89) | Ren 96 | 3:06.52 |
| Leanne ROSS | (89) | Co Glasgow | DIS T 6L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 200m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 2:29.95 |
2. | Lorna DOCHERTY | (87) | Scotia | 2:30.32 |
3. | Dawn CAMPBELL | (88) | Co Glasgow | 2:39.54 |
4. | Lisa JOHNSTONE | (88) | Alloa | 2:39.57 |
5. | Lucie BROWNING | (87) | Lanark | 2:39.94 |
6. | Alison MALCOLM | (87) | Inverclyde | 2:40.29 |
7. | Ola WANDS | (88) | Milngavie &b | 2:40.73 |
8. | Carla WATSON | (88) | Alloa | 2:42.41 |
9. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 2:43.97 |
10. | Erin SENIOR | (88) | Co Glasgow | 2:46.20 |
11. | Fiona SNEDDON | (87) | Alloa | 2:46.25 |
12. | Emma TURNBULL | (88) | Grangemouth | 2:46.56 |
13. | Ruth HUMPHREYS | (87) | Co Glasgow | 2:46.68 |
14. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 2:48.30 |
15. | Elaine TAYLOR | (88) | Cumbernauld | 2:48.75 |
16. | Siobhan MOONEY | (88) | Motherwell W | 2:51.43 |
17. | Ashley McDOWALL | (87) | Stirling | 2:52.00 |
Heats (Declared Winners) GIRLS 12yrs/UNDER 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Chantal CARR | (90) | Co Glasgow | 5:32.98 |
2. | Aileen STIRLING | (90) | Co Glasgow | 5:38.42 |
3. | Laura GALBRAITH | (89) | Co Glasgow | 5:38.92 |
4. | Kirstie MUIR | (91) | Co Glasgow | 6:07.76 |
5. | Gayle BIGGART | (90) | Ren 96 | 6:09.61 |
6. | Laura MILLS | (89) | Kilmarnock | 6:09.73 |
7. | Gillian LOVE | (90) | Inverclyde | 6:10.29 |
8. | Fiona ANDREWS | (89) | Ren 96 | 6:14.22 |
9. | Kirsty HART | (90) | N Ayrshire | 6:14.60 |
10. | Sophie DORRIAN | (90) | Inverclyde | 6:22.17 |
11. | Amy PUNSHON | (90) | Co Glasgow | 6:26.09 |
12. | Susan BEATON | (90) | N Ayrshire | 6:56.81 |
| Lynsey GLASGOW | (90) | Grangemouth | DIS T 5L. |
Heats (Declared Winners) GIRLS 13/14 YEARS 400m.IND.MEDLEY
Place | Name | YoB | Club | Time |
1. | Lorna SMITH | (88) | Ren 96 | 5:19.66 |
2. | Suzanne ROBERTSON | (88) | Co Glasgow | 5:25.76 |
3. | Dawn CAMPBELL | (88) | Co Glasgow | 5:33.45 |
4. | Laurie McFARLANE | (87) | Co Glasgow | 5:37.53 |
5. | Lianne WOODLEY | (88) | Eastkilbride | 5:41.96 |
6. | Stephanie CAMERON | (88) | Eastkilbride | 5:50.09 |
7. | Jo Ann McGARVEY | (89) | Ren 96 | 5:53.53 |
8. | Emma TURNBULL | (88) | Grangemouth | 5:54.87 |
9. | Charlotte MOSS | (88) | Grangemouth | 6:01.22 |
10. | Kirsty NICOL | (88) | Motherwell W | 6:10.21 |
11. | Laura SCOTT | (88) | Ren 96 | 6:15.64 |
| Jennifer McKIE | (87) | Co Glasgow | DIS T 10L. |
| Jillian FELL | (87) | Motherwell W | DIS T 12L. |
Scottish Swim Meet Results Service