Event 201 Womens 16-24 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Fiona Donald | 19 | West Lothian | 5:13.00 | 34.34 | 1:12.06 | 1:50.78 | 2:30.51 |
| 3:10.55 | 3:51.13 | 4:32.50 | 5:13.00 |
2 | Rachel Donald | 17 | West Lothian | 5:50.85 | 35.65 | 1:17.22 | 2:01.05 | 2:46.93 |
| 3:33.39 | 4:19.88 | 5:06.62 | 5:50.85 |
Event 201 Womens 25-29 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Emma Ross | 26 | West Lothian | 4:56.31 | 34.29 | 1:12.07 | 1:49.88 | 2:27.59 |
| 3:05.03 | 3:42.76 | 4:19.87 | 4:56.31 |
2 | Carol Thain | 27 | Hearts | 5:04.38 | 35.72 | 1:14.51 | 1:54.08 | 2:33.53 |
| 3:11.89 | 3:50.08 | 4:28.02 | 5:04.38 |
3 | Stephanie Owen | 26 | West Lothian | 5:06.35 | 34.25 | 1:12.05 | 1:51.04 | 2:30.39 |
| 3:09.79 | 3:49.30 | 4:28.44 | 5:06.35 |
4 | Lynn Murdoch | 28 | Ren 96 | 7:42.92 | 52.28 | 1:50.78 | 2:51.19 | 3:51.04 |
| 5:50.22 | 6:48.31 | 7:42.92 | |
Event 201 Womens 35-39 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Catherine Murray | 37 | Silver City | 5:27.18 | 37.41 | 1:17.41 | 1:58.60 | 2:40.26 |
| 3:22.39 | 4:04.52 | 4:46.39 | 5:27.18 |
2 | Lynn Wilkinson | 38 | StirlingSwim | 5:50.19 | 40.17 | 1:23.69 | 2:07.78 | 2:53.26 |
| 3:38.22 | 4:22.92 | 5:07.83 | 5:50.19 |
Event 201 Womens 40-44 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Claire Murray | 43 | Dundee City A | 5:38.57 | 38.81 | 1:20.13 | 2:02.36 | 2:45.41 |
| 3:28.40 | 4:12.04 | 4:55.79 | 5:38.57 |
2 | Terri Hinley | 41 | Dunfermline | 5:49.75 | 38.74 | 1:21.95 | 2:07.04 | 2:52.19 |
| 3:37.49 | 4:22.83 | 5:07.86 | 5:49.75 |
3 | Pamela Flett | 41 | Silver City | 6:23.59 | 42.95 | 1:30.47 | 2:19.18 | 3:07.85 |
| 3:57.26 | 4:46.96 | 5:37.10 | 6:23.59 |
Event 201 Womens 50-54 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Judy Hattle | 52 | Carnegie | 5:49.85 | 39.66 | 1:23.76 | 2:09.01 | 2:54.95 |
| 3:39.28 | 4:23.30 | 5:07.06 | 5:49.85 |
2 | Ursula Ryder | 52 | Dundee City A | 6:04.86 | 41.37 | 1:25.88 | 2:11.50 | 2:57.65 |
| 3:43.95 | 4:31.09 | 5:18.62 | 6:04.86 |
3 | Katharine Gannon | 52 | Ren 96 | 8:16.26 | 56.42 | 1:57.78 | 2:58.99 | 5:07.21 |
| 6:11.33 | 7:14.21 | 8:16.26 | |
Event 201 Womens 55-59 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Audrey Cooper | 58 | Silver City | 5:37.05 | 39.44 | 1:21.37 | 2:04.09 | 2:46.73 |
| 3:29.26 | 4:12.24 | 4:55.04 | 5:37.05 |
2 | Helen Manson | 55 | Silver City | 6:40.67 | 46.41 | 1:36.53 | 2:27.25 | 3:18.33 |
| 4:09.26 | 5:00.49 | 5:51.46 | 6:40.67 |
Event 201 Mens 16-24 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Calum MacQueen | 22 | Ren 96 | 5:07.22 | 35.01 | 1:13.55 | 1:52.09 | 2:30.64 |
| 3:09.31 | 3:48.53 | 4:27.94 | 5:07.22 |
2 | Nathan Kennedy | 16 | West Lothian | 5:15.48 | 35.02 | 1:14.61 | 1:55.25 | 2:35.84 |
| 3:15.92 | 3:56.85 | 4:37.59 | 5:15.48 |
Event 201 Mens 25-29 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Andrew Hutchinson | 27 | Hearts | 4:55.30 | 33.60 | 1:10.83 | 1:48.46 | 2:26.35 |
| 3:04.43 | 3:42.57 | 4:20.10 | 4:55.30 |
Event 201 Mens 30-34 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Chris Grabham | 30 | Lomond Mstrs | 4:28.39 | 30.01 | 1:03.23 | 1:37.25 | 2:12.23 |
| 2:46.18 | 3:20.81 | 3:55.27 | 4:28.39 |
Event 201 Mens 35-39 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Andy Olejnik | 35 | Burntisland | 6:34.84 | 41.21 | 1:29.34 | 2:20.40 | 3:12.23 |
| 4:02.91 | 4:54.35 | 5:46.29 | 6:34.84 |
Event 201 Mens 40-44 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Jim Bromham | 40 | Inverness | 4:58.72 | 33.87 | 1:10.46 | 1:47.97 | 2:26.13 |
| 3:04.49 | 3:43.16 | 4:21.55 | 4:58.72 |
2 | David Fleetwood | 42 | Glasgow Wn | 5:14.27 | 35.39 | 1:14.56 | 1:54.48 | 2:34.61 |
| 3:14.78 | 3:55.19 | 4:35.08 | 5:14.27 |
3 | Steven Turner | 44 | Silver City | 6:30.97 | 38.91 | 1:23.57 | 2:10.22 | 3:00.23 |
| 3:52.65 | 4:46.20 | 5:39.76 | 6:30.97 |
Event 201 Mens 45-49 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Mark Shepherd | 48 | Angus Mstrs | 4:43.06 | 32.93 | 1:09.17 | 1:45.14 | 2:21.13 |
| 2:56.96 | 3:32.80 | 4:08.59 | 4:43.06 |
2 | Phil Brett | 45 | StirlingSwim | 5:23.47 | 36.10 | 1:15.21 | 1:56.48 | 2:37.28 |
| 3:18.37 | 3:59.38 | 4:41.87 | 5:23.47 |
3 | Doug Robertson | 45 | Ren 96 | 6:39.85 | 45.18 | 1:34.56 | 2:25.07 | 3:15.83 |
| 4:06.64 | 4:57.48 | 5:48.76 | 6:39.85 |
Event 201 Mens 50-54 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Steve Allen | 52 | West Lothian | 5:20.84 | 36.91 | 1:17.33 | 1:58.43 | 2:40.12 |
| 3:21.42 | 4:02.22 | 4:42.32 | 5:20.84 |
2 | Gary Hurr | 51 | Glasgow Nom | 5:37.86 | 38.26 | 1:20.59 | 2:03.67 | 2:47.10 |
| 3:30.53 | 4:14.17 | 4:56.96 | 5:37.86 |
3 | Peter Richardson | 50 | Glasgow Wn | 5:50.53 | 38.28 | 1:20.88 | 2:05.35 | 2:50.66 |
| 3:36.26 | 4:22.20 | 5:07.38 | 5:50.53 |
4 | Gianfranco Mazzoni | 52 | Inverclyde M | 6:08.00 | 39.37 | 1:22.52 | 2:08.35 | 2:54.79 |
| 3:42.65 | 4:31.43 | 5:20.10 | 6:08.00 |
Event 201 Mens 55-59 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Bill Reid | 58 | Silver City | 6:14.33 | 43.19 | 1:30.15 | 2:18.54 | 3:07.28 |
| 3:54.27 | 4:41.16 | 5:28.38 | 6:14.33 |
2 | Robert Szmidt | 56 | Sth Ayrshire | 6:41.09 | 41.74 | 1:30.73 | 2:22.28 | 3:15.39 |
| 4:08.09 | 5:00.49 | 5:52.09 | 6:41.09 |
Event 201 Mens 60-64 400 Metre East District 400m
| Name | Age | Club | Time | Splits
|
1 | Graham Pearson | 60 | Carnegie | 6:17.72 | 44.30 | 1:32.80 | 2:21.81 | 3:10.97 |
| 3:58.87 | 4:46.29 | 5:32.47 | 6:17.72 |
2 | Keith Rothwell | 63 | Afron Masters | 6:34.08 | 41.99 | 1:31.37 | 2:22.87 | 3:13.37 |
| 4:04.05 | 4:55.40 | 5:45.56 | 6:34.08 |